Právě je čtv bře 28, 2024 3:10 pm




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Klenby 
Autor Zpráva

Registrován: pát zář 23, 2016 12:08 pm
Příspěvky: 19
Příspěvek Klenby
Dobrý den, mám dotaz, jak v archicadu udělat takovouhle klenbu ? Jakým nástrojem by jste na to šli? Zkoušel jsem šikmou desku, pak vytvořit podobnou ale menší a odečíst je od sebe, ale zkrátka to není tak úplně ono. Navíc by to neřešilo problém, kdyby hrany nebyly šikmé ale šli by po nějaké křivce.
Díky zajakékoliv rady.
Obrázek
http://www.jpeg.cz/images/2016/09/23/cBx7b.jpg
http://www.jpeg.cz/images/2016/09/23/cBx7b.jpg


pát zář 23, 2016 12:23 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Klenby
Skořepina vytažená, konstrukční metoda detailní (vlastního průřezu) - vytvořená jako klášterní klenba, tedy dvě tažené klenby různého průřezu napojené na sebe (operační hmota s vytažením nahoru).
Obrázek Obrázek

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


úte zář 27, 2016 10:20 am
Profil

Registrován: pát zář 23, 2016 12:08 pm
Příspěvky: 19
Příspěvek Re: Klenby
Dobrý den,
mockrát děkuji za odpověď, to vypadá hodně hezky. Chci se zeptat, samotná tvorba skořepiny se nemůže modelovat jen v půdorysu? Nebo jak nastavím, aby se mi převrátila když začnu malovat tvar v půdorysu? Myslel jsem si, že si čarou namaluji tvar a pak to nástrojem skořepina objedu ale to mi moc nefunguje. A ve 3D se mi to nemodeluje úplně nejlépe. Neměl by jste nějaký jednoduchý postup? Děkuji mnohokrát


úte zář 27, 2016 1:00 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Klenby
Hledejte v nápovědě archicadu článek "Vytažená skořepina s profilem libovolného tvaru"
Modeluje se ve 2D tak, že profilem stojí skořepina v půdorysu a je vytažená (o zadávanou hodnotu) ve směru osy Z. Potom je nutné skořepinu sklopit (otočit) do vodoroviny.

Aby výsledek dopadl dobře je nutné, aby obloukové části klenby, které jsou proti sobě (k sobě se ořezávají), byly stejnými oblouky.

Ještě drobné doporučení, skořepina si segmentuje kruh/oblouk v nějakém pevně přednastaveném počtu segmentů a není možné toto nastavení jakkoliv ovlivnit. Proto občas vzniká "zubatý" průsečík kleneb, nebo ve vrcholu ploška. Proto je výhodnější si zvolený profil předkreslit čarou. Profil skořepiny potom aplikovat pomocí kouzelné hůlku, která bude přednastavená tak, aby nevykreslovala oblouky ale segmenty (ideálně pevný počet na oblouk - v poměru min. 36 na celý kruh, tj. 9 na čtvrtkruh). V ukázce výše je nastavená hodnota 10 segmentů na oblouk.
(Po vynesení skořepiny doporučuji přenastavit kouzelnou hůlku zpět na "Preferovat oblouky")

Obrázek

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


úte zář 27, 2016 3:40 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Klenby
Alternativně je možné klenbu vytvořit pomocí složitého/vlastního profilu trámu.

Obrázek

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


úte zář 27, 2016 3:48 pm
Profil

Registrován: pát zář 23, 2016 12:08 pm
Příspěvky: 19
Příspěvek Re: Klenby
Děkuji moc, super. Už vím v čem byl problém. Měl jsem nastavené náklony na 45° a proto, když jsem udělal tvar v půdoryse a málo jsem ho vytáhl, udělalo mi to pak ve 3D takový zvláštní patvar. Nastavil jsem náklon na 90° a už to vypadá normálně. Ještě jednou teda děkuji.
Snad už poslední problém a to je, jak to celé otočím teda? Nemohu nikde proto najít žádný nástroj :D

Chci se zeptat ještě, můžete mi napsat na email: werdel22@seznam.cz jestli provádíte nějaké školení? nějak jsem nepřišel nato, jak se tady píšou přes forum soukromé zprávy :D


čtv zář 29, 2016 10:17 am
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Klenby
Otočit skořepinu, stejně jako morf nebo lehký obvodový plášť můžete ve 3D (nebo kterémkoliv jiném zobrazení - nabízí se vhodně zvolený řez - tedy řez vedený ve směru / rovině otáčení) pomocí standardní funkce otočit.
V nápovědě ArchiCADu si vyhledejte téma "Volné otáčení lehkého obvodového pláště", postup je totožný i pro skořepiny.

Odpovědět na dotaz asi mohu i zde: školení standardně nedělám, ale teoreticky mohu poskytnout nějaké rychloškolení (na nějaké konkrétní téma), vše se odškolit nedá (zabralo by to moc hodin).

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


čtv zář 29, 2016 12:09 pm
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz