ArchiFORUM
http://archiforum.cz/

Výkresy revizí
http://archiforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=6432
Stránka 1 z 1

Autor:  Gluteus Maximus [ pát zář 26, 2014 2:27 pm ]
Předmět příspěvku:  Výkresy revizí

Dobrý den,
chci se optat, jak řešíte ve Vaší projekční praxi výkresy revizí? Mám tím na mysli "výkresy prováděcích změn" a hlavně jak to řešíte v rámci archicadovských souborů. Přemýšlím jak na to - jestli udržet celý projekt (DPS + revize) v jednom souboru anebo jestli čistě na revize dělat soubor nový, který nebude obsahovat původní výkresy... V případě varianty "a" by mě asi čekalo všechny kresby ve všech výkresech nastavit na ruční aktualizaci (a pak se modlit, abych někdy to celé neaktualizoval), v případě varianty "b" zase odtrhnu zatím platné výkresy od těch zrevidovaných a upravených...
Rád si nechám poradit jak se to řeší jinde - abych si zbytečně nepřidělával potíže...
PS. Projekt je rozsáhlý, pět stavebních objektů, tři technologické soubory, celkem asi k osmdesáti výkresům, do toho každý objekt zvlášť všechny výpisy, seznamy...

Autor:  Karmali [ pát zář 26, 2014 4:47 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Mám vyzkoušeno přeuložit prováděčku jako nový soubor. Revize do samostatné vrstvy a revizní výkresy přeuložit s vrstvou revizí navíc. Zůstanou zachovány původní verze a v revizním souboru se mohu rochat dle potřeby. Ideální v případě vydávání pouze A4 (A3 nebo A2) změnových listů apod.
V případě znovuvydání celých výkresů vytvořit novou mapu pohledů kde budou zobrazeny pouze revizní vrstvy a ty se vloží do výkresové složky nad původní výkresy. Původním výkresům potlačím tl. čar a nastavím barevnost per na černobílou. Tím revize krásně na výkrese vyniknou a nikdo se nemůže vymlouvat že něco přehlíd :)
Tento způsob se osvědčil asi nejlépe. Taky bych rád věděl o něčem příjemnějším :)
Ještě doporučuji revizní vrstvy zřetelně odlišit např. příznakem nebo znamínkem do názvu vrstvy časem se bude hodit

Autor:  jirat [ pát zář 26, 2014 5:22 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Toto je vždy otázkou konkrétních změn, tedy jak moc se původní projekt mění.

Osobně to dělám tak, že zazálohuji původní projekt. A pro revize a potřeby stavby pracuji s kopií (kopiemi, pokud je těch revizí víc opakovaně).
Prvky umisťuji do schodných hladin, jen jim přiděluji jiná pera (změny červeně vč. popisů, původní projekt černě). Potom už je to jen o správném nastavení zobrazení, jak píše Karmali. Přesněji vlastní sadě per, kterou je možné kresbě přidělit až na výkrese (jak se to dělalo v prvních verzích "nového" ArchiCADu) a tak nemusím nutně vytvářet nová zobrazení. Pokud budu chtít vytisknout původní výkres v akutálním stavu, stačí vytisknout již hotový výkres z výkresové složky. K tomu navíc vytváříme výkresy revizí (A4,A3) zobrazující pouze měněnou část daného výkresu (pro potřeby stavby). Pokud se v průběhu stavby něco změní, málokdy se vracíme k původní variantě. Navíc, zakreslují-li se průběžně tímto způsobem všechny změny, tak je zároveň pořád k dispozici aktuální dokumentace skutečného provedení, kterou nakonec jenom vytiskneme. Tedy je tento způsob vyhovující.

Jestli se nemýlím, tak ideální odpověď na vaši otázku je ArchiCAD 18, který do projektu zavádí funkce verze projektu (revize), kde se dá část projektu označit za změněný (obdobně jako v rekonstrukcích) s tím, že se předchozí stav musí uložit jako záložní verze souboru (ačkoliv tím si nejsem úplně jistý, moudřejší budeme po přechodovém školení :-) ).

Autor:  Gluteus Maximus [ pon zář 29, 2014 9:21 am ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Díky Vám za užitečné podněty! Pokusím se tím prokousat a zkusit, co bude nejvíce vyhovovat mě.
Jen je chci optat na ty "revizní vrstvy" - znamená to, že se potom dublují všechny vrstvy, kde se vyskytuje nějaká revize? Jako vrstva zdivo.obvodové, zdivo.nosné, zdivo.příčky, kóty.podrobné, poznámky.popisy atd atd atd... Anebo pracujete jen v jedné vrstvě "revize"?

Vlastně jsem se chtěl ještě optat, řekněme úplně konkrétně: dojde k úpravě dispozice, posunu zdí, dveří atd... "původní dveře, zeď smažete a nahradíte novým stavem", takže nový soubor obsahuje jen změny, tzn. aktuální stav. :-)
Pokud děláte "revizní vrstvy", tak nakreslíte jen změněné prvky znovu do samostatných vrstev. Při tisku zobrazíte jen vrstvu revize (tzn zeď v nové poloze) a na pozadí zobrazíte původní výkres včetně původní polohy?
Je pondělí, musíte na mě pomalu a trpělivě... :lol:

Autor:  jirat [ pon zář 29, 2014 9:30 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Já to řešim tak, když se mění tvar modelu, tak vždy ukládám nový soubor, který obsahuje pouze aktuální stav.
Revizní vrstvy vytvářím pouze pro 2D kresby a popisy, popř. drobné úpravy.
Držet na jednom souboru více stavů modelu je v podstatě možné pouze pomocí rekonstrukcí, jiný způsob nemůže zajistit 100% funkčnost a tak to potom postrádá význam.
Pokud chci v projektu ponechat i původní stav kreseb, převádím si je do pracovních listů.

Autor:  Gluteus Maximus [ úte zář 30, 2014 1:50 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Díky oběma za inspiraci. Postupně, jak budou revize přicházet, se tím budu prokousávat.
Zatím to řeším tak, že změnu kreslím do stejné vrstvy jako původní prvky, jen ty měněné jsou ve finále tučné a beze změny vlasově (barvou nedisponujeme); přes další sadu per. Sady per se pořádně rozrůstají :lol:

Autor:  Gluteus Maximus [ čtv říj 02, 2014 7:06 am ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Nevím jak funguje nová funkce "verze projektu" v AC18, ani nestíhám sledovat nové verze (trochu mě to deprimuje, každý rok nové číslo), ale pro revize projektu, respektive "skutečné provedení" (což by defakto měly být revize), by stačila celkem jednoduchá možnost přidávat vlastní "stavy" konstrukcí - stávající, bourané, nové, "provedené"; a bylo by po problému. 8)
PS. Můj projekt je rekonstrukce, takže stávající, bourané i nové už jsou obsazené.

Autor:  jirat [ čtv říj 02, 2014 8:41 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Jestli se nemýlím, tak v AC17 je nová funkce, pomocí které máte možnost všechny rekonstrukce najednou "přijmout" jako hotové, a tím se z nich stane stávající stav. Což se de facto po dokončení stavby (rekonstrukce) se stane i ve skutečností. Potom by bylo možné využít znovu rekonstrukce pro vytvoření změnového výkresu skutečného provedení.
Ale na průběžné zanášení změn v projektu to moc vhodné asi není.

Autor:  Gluteus Maximus [ pát říj 03, 2014 6:36 am ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

To také zní zajímavě! (a dost logicky) :)

Autor:  Gluteus Maximus [ pon bře 02, 2015 1:30 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Zdravím,
opět se vracím k revizím projektů a koketuji s AC18. Zkoušel jsem projít na oficiálním youtubu videa ohledně revizí (edice), ale zatím je to pro mě zmatené... Cegra ještě nevydala české video?

Autor:  Michal Hájek [ čtv bře 05, 2015 10:16 am ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Dobrý den,
video zatím nevzniklo, do budoucna se určitě na našem Youtube kanálu objeví, nicméně publikace revizí byla krok po kroku popsána v posledním vydání ArchiNews.
Zde příkládám odkaz: http://www.archinews.cz/10-248-krok-za- ... PgQQ_mG-So

Autor:  Gluteus Maximus [ čtv bře 05, 2015 10:30 am ]
Předmět příspěvku:  Re: Výkresy revizí

Díky, to mi uniklo. :oops:
Teď se tím nějak pokusím prokousat... :)

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/