Právě je pát bře 29, 2024 2:25 pm




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Problém s referenčním souborem + rovina země 
Autor Zpráva

Registrován: úte srp 03, 2010 9:54 pm
Příspěvky: 13
Příspěvek Problém s referenčním souborem + rovina země
Čao všichni, stala se mi taková nemilá věc.

Při načtení referenčího souboru se mi "celá scéna" posunula od x metrů. Viz obr. Přitom jsem v archicadu nic neměnil, jenom jsem si upravil pár desek a textur oproti předchozí verzi, ve které to fungovalo dobře.
Obrázek

Druhým zádrhelem je rovina země, nevím co dělám špatně, ale nastavení scény nereaguje..Chtěl bych mít už oblaka za živým plotem.. Problém už v archicadu?
Obrázek

Díky za vaše odpovědi...


úte kvě 31, 2011 6:23 pm
Profil

Registrován: sob úno 02, 2008 1:18 am
Příspěvky: 429
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
Dobrý den,
vysětlení druhého dotazu je v celku jednoduché. Jelikož se jedná o nekonečnou rovinu země tak je jasné že její horizont bude vždy ve stejné úrovni. Toto posunování je dobré pouze pokud Vám leží objekt na nule a vy potřebujete dostat terén k objektu. Občas by se mi tkaé hodilo s tím umět pohnout ale dostat mraky pod horizont jde dost špatně:)
Na první otázku je odpověď také prostá. Nemusíte pohnout s objektem ale stačí pohnout s uživatelským počátkem a to se stává dost často. Opište si souřadnice scény v jednom projektu a pak je vložte do druhého, scéne se vám se synchronizuje. Přeji mnoho zdaru.


stř čer 01, 2011 6:41 am
Profil

Registrován: úte srp 03, 2010 9:54 pm
Příspěvky: 13
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
Problém s rovinou země jsem vyřešil vložením obrázku nebe do pozadí, pokud je lepší způsob, nechám se poučit.

V případě posunutí scény se mi problém nepodařilo vyřešit, možná jsem se vyjádřil špatně, ale mě se posunuly všechny objekty, kamerky, světla.. Kamery vem čert ty si posunu a nastavím znova, všechny objekty se mi podařilo posunout od oka na původní místo, ale problémem je, že všechny objekty se posunuly i dolů do země. Prohledával jsem nastavení, ale žádné posunutí scény jsem nenašel... Má to vůbec nějaké řešení?


pon čer 06, 2011 10:13 pm
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
a) rovina země
Pozadí s 3D oblohou (Heliodon sky) je bohužel předurčené k použití nekonečné roviny terénu. Bez něj tam bude vždy černé pozadí. Už podle názvu "nekonečná rovina země" lze vydedukovat, že se s oblohou potká v nekonečnu, proto jakékoli snižování této roviny nemá smysl, vždy se potká s oblohou na stejném místě. Výškové umístění horizontu se tak dá ve scéně ovlivnit pouze natočením kamery.
Smysl nekonečné roviny terénu je ten, abyste v Archicadu nemusel dělat rozsáhlou desku terénu, protože pokud je malá jako ve vašem případě, scéna pak nevypadá realisticky. Tak jako tak potřebujete scénu nějak ukončit, ať už s rovinou terénu nebo bez ní, např. nějakou zelení, protože těžko budou mraky začínat hned nad vaším terénem z archicadu (samozřejmě záleží na úhlu natočení kamery).
Použitím vlastního obrázku se připravíte o 3D oblohu, která je na každém pohledu jiná. V případě použití vlastního obrázku pak musíte dávat do každé kamery jiné pozadí, abyste neměl na všech snímcích stejné mraky :-)

b) posunutí modelu
To se může stát buď tím, že se to posune v atl, v nastavení scény (hned pod nastavením nekonečné roviny terénu, co máte na screenshotu) nebo jste posunul model v Archicadu. Samo od sebe se to nestane. Typuji, že jste možná omylem přepsal souřadnice, když jste si hrál s terénem v artlantisu.

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


úte čer 07, 2011 8:21 am
Profil

Registrován: úte srp 03, 2010 9:54 pm
Příspěvky: 13
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
O nastavení scény(chápu dobře kamery, odkud se dívám) v atl se mi vůbec nejedná. Model v arch. jsem si neposunul. jediné co mě napadá, že předtím než jsem exportoval z 3D okna do atlantisu, tak jsem si dal ctrl+s(ve 3D okně). Tak jestli se to náhodou nemohlo posunout. Každopádně se mi podařilo všechny objekty označit a posunout na původní místo, nicméně teď nevím, jak je všechny posunout nahoru. Jediné co mě napadá v archicadu v nastavení podlaží poslat celý objekt níž o cca 1m. Tím si ale "rozbourám" projekt v cadu.. samozřejmě že si to můžu zazálohovat, ale byl bych rád, kdyby to šlo vyřešit lépe..

Obrázek


úte čer 07, 2011 5:53 pm
Profil

Registrován: sob úno 02, 2008 1:18 am
Příspěvky: 429
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
Jak píše kolega a jak jsem psal já, stačí změnit souřadnice v okně kde jsou informace o scéně a vše si srovnáte. Scénu jste ale opravdu musel omylem posunout, stačí k tomu změna aktuálního uživatelského počátku v prostředí archicadu.


stř čer 08, 2011 5:27 pm
Profil

Registrován: úte srp 03, 2010 9:54 pm
Příspěvky: 13
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
Obrázek


Dobře, asi jsem debilní... Otevřel jsem si oba projekty. Jeden, ve kterém to funguje dobře(VPRAVO) a druhý(VLEVO), který nefunguje po použití referenčního souboru(PRAVÉHO souboru). Otevřel jsem si stejné pohledy, dal informace o scéně a z fungující verze jsem se snažil přepsat všechny souřadnice. Nejde.. přepíšu jednu, a když přepíšu druhou, tak se to změní.. každopádně i když změním jenom tu jednu, tak nevidím žádný rozdíl.. Podle mě to nefunguje a budu to muset udělat znova.. :(

Děkuju za trpělivost..


stř čer 08, 2011 11:24 pm
Profil

Registrován: sob úno 02, 2008 1:18 am
Příspěvky: 429
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
No vy také ale měníte špatnou buňku. Nemá to nic společného s velikostí scény ale s polohou to jsou ty buňky pod tím. To že jsou zde nuly je samo o sobě docela zajímavé. V tomto případě tedy nerozumím jak se Vám to povedlo. Doporučil bych tedy podle vektoru posunutí, posunout celou scénu přímo v archicadu. Efekt by měl být stejný. Přeji hodně zdaru.


čtv čer 09, 2011 6:09 am
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 15, 2005 4:32 pm
Příspěvky: 1393
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
a pak prosazujte že čeština není potřeba :)) to sem si jen rejpnul :))

_________________
LubosC
API pro Archicad ; GDL všechny urovně ; Rozpočty ; Napojení a databáze ;
nový email : cipra (zavináč) cline (tečka) cz


čtv čer 09, 2011 8:32 am
Profil

Registrován: sob úno 02, 2008 1:18 am
Příspěvky: 429
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
to jsem si naběhl dříve než jsem čekal :D


čtv čer 09, 2011 12:01 pm
Profil

Registrován: úte srp 03, 2010 9:54 pm
Příspěvky: 13
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
No, kdyby to bylo tak jednoduché, jak to v normálním případě bývá, tak samozřejmě. Natočil jsem video mrkněte http://screencast.com/t/1a7bKeP6J Mě připadá, že si ten program ze mě dělá srandu.. když měním úhly, tak to funguje, když souřadnice, tak ne..

Vypadá to, že mi nezbude nic jiného než posunout podlaží v archicadu a snad se trefím ve 3 souřadnicích(resp. nechá se zjistit o kolik to mám posunout v cadu?)...

Už jsem z toho nešťastnej..


čtv čer 09, 2011 10:39 pm
Profil

Registrován: sob úno 02, 2008 1:18 am
Příspěvky: 429
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
Normálně by se to dalo vyřešit tak že si přečtete souřadnice ale tady se píší nulové což je divné. Udělal bych to tak že do obou modelů vložím do nějakého rohu domu nějaký objekt zapíšu si jeho souřadnice a z jejich rozdílu zjistím vektor posunutí a to pak zkusím v archicadu. Opravdu nechápu v čem může být problém, omlouvám se.


pát čer 10, 2011 3:50 pm
Profil

Registrován: čtv čer 21, 2007 8:48 pm
Příspěvky: 258
Příspěvek Re: Problém s referenčním souborem + rovina země
najjednoduchsie bude ak si z druhej sceny spravite objekt a az potom vlozite do prvej sceny .. v tomto pripade budete moct zosuladit obesceny ako ste povodne chceli ak je to nebude presne na milimeter ale to ani nebude mozne postrehnut...je to podla mna jedina moznost ako docielit to co chcete ....mal som viacero problemov s referencnymi subormi ale takyto este nie..ak pripdete na iesenie mozete ho sem napisat :)

_________________
lo


sob čer 11, 2011 10:27 pm
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz