Právě je ned črc 21, 2024 3:21 am
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Zálohování Teamwork projektů 
Autor Zpráva

Registrován: pon pro 03, 2012 3:58 pm
Příspěvky: 55
Příspěvek Zálohování Teamwork projektů
Bezpečnost dat není radno podceňovat. V tomto příspěvku jsou shrnuty základní způsoby zálohování Teamwork projektů.

Automatické zálohy na straně serveru (BIMprojekt zálohy)
Systém zálohování lze nastavit zvlášť pro každý projekt uložený na BIM serveru. Automatické zálohy projektu jsou vytvářeny na základě zadaného časového intervalu. Uživatel definuje i celkový počet záloh, které mají být zachovány (starší zálohy jsou pak automaticky odstraňovány). Tyto zálohy slouží pro zachování jednotlivých kroků ve vývoji projektu, výchozí interval je nastaven na 1 hodinu a je zachováváno 10 záloh. K dispozici je ještě varianta denního zálohování. Správce může libovolně zvýšit počet zachovaných "kroků", musí ale počítat s úměrně větším množstvím dat ukládaných na disk. Vypnout automatické zálohy rozhodně nedoporučujeme. BIMprojekt zálohy obsahují veškeré nastavení projektu včetně uživatelských dat a funkcí. Primárně je určena pro nápravu škod způsobených "neodborným" zásahem do projektu.

Obrázek
Nastavení intervalu záloh

Vedle automatických záloh je možné vytvářet zálohy i ručně. Tyto zálohy provádí správce BIM serveru/správce projektu přes webové rozhraní Správce BIM serveru. Tyto "body pro obnovu" projektu jsou uloženy natrvalo, odstranit je může opět pouze správce. Správce BIM serveru může data projektu také uložit do vybraného umístění, takto lze ale uložit pouze jednu zálohu. Trvale je možné zachovat i automaticky vytvořené zálohy - opět o tom musí rozhodnout správce na stránce nastavení záloh projektu. Ruční zálohy jsou vhodné pro pravidelnou archivaci projektu, případně uložení stavu před jeho zásadní změnou.

Obrázek
Ruční vytváření a archivace automatických BIMprojekt záloh

Automatické zálohy na straně klienta (PLN zálohy)
Interval vytváření těchto záloh opět určuje správce a jako výchozí je nastaven denní interval. PLN záloha je vytvářena pomocí počítače klienta. Po uplynutí nastaveného intervalu se některým uživatelům u tlačítka "Odeslat a přijmout" zobrazí ikona signalizující, že je naplánováno vytváření PLN zálohy.

Obrázek
Ikona signalizující naplánovanou PLN zálohu a okno pro její potvrzení nebo dočasné odložení

Jedná se o uživatele, kteří mají v uživatelských právech aktivní volbu "PLN záloha - vytvořit na počítači". Uživatelé můžou vytváření zálohy přeskočit a pokračovat v práci. Zpráva se ale bude zobrazovat do doby, dokud některý z oprávněných uživatelů zálohu nevytvoří (v ten okamžik se všem ostatním zpráva o vytváření zálohy přestane zobrazovat, vytvořit ji tedy musí jen jeden z uživatelů).

Obrázek
Nastavení uživatelské funkce - vytváření PLN záloh

Jak název zálohy napovídá, je záloha vytvářena z Teamwork projektu jeho uložením ve formátu sólového projektu (PLN). Všechna data související s Teamworkem nebo nastavením uživatelských přístupových oprávnění a funkcí budou ztracena.
PLN soubor je uložen ve složce záloh BIM serveru spolu s automatickými BIMprojekt zálohami.

Složka záloh projektů BIM serveru
Složka, kam BIM server ukládá data záloh, je nastavena při procesu instalace BIM serveru Výchozí je složka, kde je nainstalovaný BIM server samotný, většinou:
"C:/Program files/Graphisoft/BIM Server 18/BIMcloud Server 18/{ID_projektu}/Backups" (pro Windows).
Složka hlavních dat projektů obsahuje složku záloh a složky nelze rozdělit. Doporučujeme změnit umístění složky projetků (a mj. i knihoven - složka "Attachements") na vámi preferované místo, vždy ale použijte lokální disk (nelze použít síťové úložiště nebo např. FTP server). Složku pro ukládání záloh můžete změnit i pro již nainstalovaný a spuštěný BIM server. Nicméně data vytvořená do této doby budou zachována na původním místě.

Poznámka k ID_projektu
Složky jednotlivých projektů nejsou uloženy pod názvem samotného projektu, ale ve formátu alfanumerického ID, např.: "C4CF7015-ABA9-47FC-8D22-FB329F9C2513". Pokud hledáte nějaký konkrétní projekt, můžete identifikovat podle .txt souboru, který je ve složce uložen. Soubor je prázdný a jeho jméno je shodné se jménem projektu na BIM serveru.

Obrázek
Umístění složky záloh projektu a identifikace konkrétního projektu

Další možnosti zálohování dat projektu (případně pomocí SW 3. strany)
Ruční kopírování dat
Protože BIM server nedokáže automaticky zálohovat data na externí úložiště, nabízí se několik dalších variant zálohování dat projektů a knihoven. Nouzové řešení je vytvoření kopie dat na záložním úložišti - na serveru, externím disku nebo v cloudu. Data je možné zkopírovat přímo v průzkumníkovi souborů (standardní Windows Průzkumník, Total Commander apod.). Doporučujeme zastavit BIM server, než budete data zálohovat.

SW třetích stran
Lze využít také software třetích stran, který se postará o automatické zálohování projektových dat (např. SyncBack, Cobian Backup apod. - oba lze pořídit i v bezplatné verzi, ale s omezenou funkčností).

RAID
Přímo součástí počítače BIM serveru může být úložiště zapojené jako RAID (anglicky Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks – vícenásobné diskové pole laciných/nezávislých disků). Vhodné pro použití zálohování dat BIM serveru je typ RAID 1, který pracuje na principu zrcadlení - všechny zapojené disky jsou stejné a při poruše některého z nich nedojde ke ztrátě dat. Nevýhodou je umístění v jedné PC skříni a při její poruše může dojít i k poškození všech záložních disků.

Cloud
Možné je i využití cloudových úložišť. Tedy úložiště připojené přes síť (internet nebo lokální síť). Většina úložišť nabízí i aplikace, které se starají o synchronizaci dat složek lokálního disku (např. právě složka "Projects") se složkami v cloudovém úložišti (např. Dropbox, Google Drive, Sky Drive).


úte kvě 05, 2015 3:45 pm
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz