Teamwork v ArchiCADu 18 - síťové požadavky
Instalace a správa BIM serveru pro Teamwork ArchiCADu 18 se oproti předchozím verzím částečně změnily. Co se práce týče, změn si uživatelé prakticky nevšimnou.
Zde jsou shrnuty hlavní příklady řešení síťových nastavení.Základní požadavky pro Teamwork v lokální síti LANSíťové požadavkyPokud se uživatelé připojují k Teamwork projektům pouze v lokální kancelářské síti, je nastavení BIM serveru celkem jednoduché a nevyžaduje prakticky žádné investice. Lze využít stávající sítě a hardwaru.
- Aplikace BIM server musí být nainstalovaná na počítači v LAN síti.
- Všechny klientské počítače (počítače s ArchiCADy) musí na serverový počítač vidět (zkontrolujte antivirové programy nebo firewall).
- Doporučuje se používat sítě
Ethernet (rychlost až 1000 Mbit/s), nicméně lokální LAN sítě (100 Mbit/s) budou dostačující, uživatelé ale můžou zaznamenat delší odezvy u operací s náročnějšími přenosy dat (načítání projektu, nahrávání knihoven a pod.). Wi-fi připojení se kvůli rychlosti (pomalosti) nedoporučuje vůbec, zvlášť v případech, kdy je na ni připojeno více uživatelů najednou.
- V prostředí Windows musí být síť nastavena jako
Privátní síť/Firemní (ostatní druhy sítě způsobují problémy při překládání IP adres a znemožní vytvoření funkčního spojení)
Přihlášení k serveru- Pro identifikaci (přihlašování k serveru) musí být použita
lokální IP adresa serveru (nepoužívá se jméno počítače, jako do teď) a je nutné zadat ji i s předponou http:// a portem, na kterém je BIM server dostupný. Standardně je používán port 1228.
Základní požadavky pro Teamwork dostupný z venkovní sítě (internetu)Síťové požadavky - přístup pouze z internetuSituace, kdy je server umístěn mimo kancelář (server house, pronajatý virtuální server...) a uživatelé se na něj připojují přes internet.
- Veřejná IP adresa, na které je server umístěn.
- Otevřené komunikační porty (1228 pro správce BIM serveru a 18008 pro modul BIM serveru), na kterých BIM server komunikuje.
- Výjimky ve bráně firewall a antivirovém programu.
Přihlášení k serveru- Pro identifikaci (přihlašování k serveru nebo správě serveru) musí být použita
veřejná IP adresa serveru s předponou http:// a portem, na kterém je BIM server dostupný. Standardně je používán port je 1228.
Základní požadavky pro přístup z lokální sítě i vnější sítě (internetu) zároveňSituace, kdy je potřeba současný přístup uživatelů k Teamwork projektům z lokální sítě i přes internet, má dvě oficiální řešení.
Firemní síť s DNS serverem a registrovanou doménou (FQDN) Registrovaná doména (
http://BIMserver.suprfirma.cz) a DNS server se postará o "překlad" zadaných IP adres v lokální síti a správně vyhodnotí požadavky z vnější sítě. DNS server přesměruje komunikaci na BIM server, který na základě přihlašovacích údajů vyhodnotí požadavek a povolí nebo zamítne uživateli přístup. Jedná se o nejbezpečnější řešení a je doporučené Graphisoftem.
- Jako identifikační údaje pro přihlášení k serveru použijete vždy celou adresu serveru:
http://BIMserver.suprfirma.cz:1228 (přístup z lokální sítě i internetu se používá stejná adresa)
VPN připojení k firemní sítiNáklady spojené s pořízením DNS serveru a registrací domény (FQDN) nemusí být zanedbatelné a Graphisoft si to uvědomuje. Nabízí proto řešení, které využívá VPN síť (Virtual Private Network). Uživatelé přihlášení do VPN sítě mimo kancelář jsou přes virtuální tunel připojení do firemní sítě a můžou v ní pracovat, jako by seděli přímo v kanceláři. Tuto funkci musí umožňovat váš router.
- Pro nastavení i přístup platí úplně stejná pravidla jako pro lokální LAN síť.
- VPN je omezena rychlostí vašeho/firemního internetového připojení, proto rychlost odesílání nebo načítání dat nebude nikdy tak rychlá, jako byste byli připojení přímo.